Bolojan despre cărbuni, după renegocierea PNRR
Guvernul Bolojan a finalizat a treia negociere privind modificarea PNRR și premierul spune că o problemă este legată și de exploatările de cărbune. Timp de două luni, miniștri au negociat cele 66 de reforme și au discutat despre cum atingem 385 de ținte, care să garanteze absorbția de fonduri europene. Cărbunii și producția de energie în bandă a fost pe agenda discuțiilor. „Din cauza problemelor pe care le avem și faptului că nu am înlocuit centralele pe cărbune, cu centrale pe gaz, așa cum ne-am angajat în 2021, există încă un risc de pierdere de fonduri, dacă nu se acceptă la final o formulă care să prevadă reducerea capacității de producție a unor centrale și nu închiderea lor”, a precizat Ilie Bolojan, la finalul ședinței de Guvern de luni seara.
S-au purtat negocieri intense, spune Bolojan, pe componenta de decarbonizare în România.
Decarbonizarea prin PNRR vizează eliminarea treptată a producției de energie pe bază de cărbune (lignit și huilă) și tranziția la surse regenerabile. Aceasta este inclusă în Componenta C6 – Energie (buget total de peste 1,6 miliarde de euro), fiind reglementată prin cadrul legal de decarbonizare a sectorului energetic.
România și-a asumat termene stricte pentru închiderea și conservarea grupurilor energetice pe cărbune pentru a accesa fondurile europene. Finanțarea producției de energie din surse regenerabile (eolian, solar) și a hidrogenului verde.
Guvernul României a adoptat Ordonanța de Urgență privind decarbonizarea sectorului energetic pentru a îndeplini jaloanele asumate în fața Comisiei Europene.
Deja se vorbește că minele Lupeni și Lonea din Valea Jiului vor fi închise în 2027 și nu în 2024, conform unui protocol încheiat între Ministerul Energiei, Confederația Meridian și Sindicatul Muntele, de la Complexul Energetic Hunedoara.
Președintele României, Nicușor Dan a promulgat, în 12 decembrie 2025, legea care prevede modalitatea de închidere etapizată a celor 4 mine care mai sunt funcționale acum în Valea Jiului. Documentul semnat de președintele României, prevede ca minele Lonea, Lupeni, Livezeni și Vulcan, să primească un ajutor de stat sub formă de granturi, cu scopul de a implementa etapizat Planul de închidere a exploatărilor de cărbuni. Și, până la 31 decembrie 2025 trebuia să fie gata lucrările de punere în siguranță la exploatarea minieră Lonea. La Lupeni până la 30 iunie 2026.
Diana Mitrache