adgreen

Nu vor fi dați afară șoferii care sunt angajați pe autobuzele din Valea Jiului. Personalul are contractele prelungite, spun cei din conducerea societății, la momentul la care expirau contractele încheiate pe perioadă determinată.

„Nu este vorba despre nicio concediere, niciun șomaj. Este vorba despre încetarea unor contracte de muncă și prelungirea acestora pe perioadă  determinată. Sunt 99,99% dintre șoferii care sunt în activitate își vor prelungi activitatea și vor continua cu noi, fără nicio problemă. Perioada  de contractare este de 6 luni de zile. Ne permite cadrul legal și pe această perioadă vom face”, a spus Ștefan Feszner, director executiv ADI Green Line.

Șoferii sunt angajați pe perioade determinate, asta fiind ca un test pentru fiecare dintre ei. „Ei devin Mult mai activi. Sunt și persoane care, în cele 6 luni de zile, au plecat, din cauză că nu au făcut față. E și ca o probă, să vedem dacă ei vorbesc frumos cu clienții, respectă regulamentele interne. Sunt chestiuni care trebuie puse în vigoare. Sunt 60 de șoferi și toți cei 60 vor fi și în continuare, a mai precizat Feszner.

 

Diana Mitrache