Elevii au primit subiectele cu întârziere
Elevii de la mai multe centre de examinare din județul Hunedoara au primit subiectele mai târziu. Este o situație care a fost reclamată și la Inspectoratul Școlar Județean, iar inspectorii spun că fac verificări . În tot acest timp, mai mulți părinți au reclamat faptul că elevii au așteptat prea mult timp în bănci.
„Verificăm modul de distribuire a subiectelor în toate centrele. Vom vedea care au fost exact cauzele ce au condus la întârziere. Timpul de lucru a fost, oricum, respectat. Cel mai probabil a durat multiplicarea subiectelor. Ei primesc broșuri, care conțin atât subiectele, cât și spațiul destinat rezolvării subiectelor. Dar vom vedea dacă e necesar să fie mai multe multiplicatoare în școli și o logistică mai potrivită pentru a preveni aceste situații”, a precizat prof Maria Ștefănie, inspector general școlar IȘJ Hunedoara.
În județul Hunedoara nu au fost incidente la examenul de Evaluare Națională al elevilor care au terminat clasa a VIII-a. „Nu au fost incidente în sălile de examen. Avem 15 centre de examen în care sunt înscriși 2.305 absolvenți de clasa a VIII-a”, a mai precizat Maria Ștefănie.
Au fost, însă, 62 de absenți.
Diana Mitrache