Mintia testată cu succes în sistemul energetic

mintia

Compania națională Transelectrica, operatorul rețelei electrice din România, a anunțat că a testat cu succes racordul centralei electrice pe gaze naturale Mintia la sistem.

S-a probat cu tensiune din stația 400 kV Mintia racordul 400 kV aferent Turbinei cu Gaz 1 (TG 1), transformatoarele de racord la sistem și de alimentare a serviciilor interne din cadrul Centralei Electrice cu Ciclu Combinat MASS Mintia. Proba s-a finalizat cu succes la ora 15.26”, a transmis Transelectrica, săptămâna trecută.

Centrala Mintia revine astfel în sistemul energetic național după aproape cinci ani de la oprirea definitivă a vechii termocentrale ce funcționa pe cărbune din Valea Jiului. Primul megawatt produs de noua unitate pe gaze naturale ar urma să intre în aceste zile.

Producția de energie de la Mintia va aduceîncă 1.700 MW în Sistemul Energetic Național.

Termocentrala Mintia a fost o componentă esențială a Complexului Energetic Hunedoara, care a fost închisă definitiv în iulie 2021, după 52 de ani de funcționare, din cauza lipsei de cărbune și a insolvenței. Aproximativ 700 de angajați și-au încetat activitatea, iar activele au fost vândute ulterior către Mass Global Energy. Peste 700 de angajați au rămas atunci fără locuri de muncă, marcând sfârșitul unei ere energetice în zonă.

Mai mult, după ce au preluat termocentrala de la Mintia, pe care o retehnologizează, reprezentanții Mass Global Energy Rom au anunțat intenția de a dezvolta în România o nouă investiție în capacități de stocare a energiei electrice de tip BESS (Battery Energy Storage System), în valoare de aproximativ 1 miliard de euro.

 

Diana Mitrache