Asociații de proprietari pentru oamenii care stau la case
Sunt bani europeni care vin pentru eficientizare energetică, panouri fotovoltaice și baterii de stocare a energiei. Și, cum în Valea Jiului, problema încălzirii locuințelor este una acută, au fost înființate asociații de proprietari care să îi ajute pe oameni să depună proiectele.
„Există finanțare și municipiul Petroșani a făcut un pas înainte în sensul că am înființat asociația proprietarilor de case din Colonia Petroșani. Suntem personalitate juridică și acum așteptăm următorul pas”, a spus Viorel Pascu, consilier al primarului municipiului Petroșani.
„Există resurse disponibile dedicate pentru Valea Jiului, atât în zona producerii de energie, cât în zona stocării și a eficienței energetice. Sunt peste 40 de milioane de euro doar pentru județul Hunedoara, din care avem și o parte pentru Valea Jiului”, a precizat și Alexandru Kelemen, director executiv al ADTI Valea Jiului.
Oamenii care locuiesc în zona coloniei pun pe foc orice găsesc, inclusiv haine, iar poluarea este una excesivă, în fiecare an. Și cum la noi frigul ține mai bine de jumătate de an, se caută soluții moderne, nepoluante. „150 de ani de minerit au lăsat amprente asupra mediului, dar și a vieții oamenilor care au acum probleme sociale. Acum 150 de ani, 12 nații au venit ca pionieri în Valea Jiului și au lucrat împreună. Așa s-au născut, în fiecare oraș al Văii Jiului, coloniile miniere. Casele au o vechime de 150 de ani, au nevoie de reabilitare termică, de fotovoltaice, iar în fiecare localitate ar putea fi coagulate comunitățile celor ce stau în aceste case. Finanțări au fost pentru blocuri până acum, iar pentru case nu s-a vorbit deloc. Așa că acum ar fi momentul”, a mai spus Viorel Pascu.
Diana Mitrache