Vacanță cu sens și activități pentru copii
Au ascultat muzică, dar au și solfegiat. Au fost la lecturi în biblioteca municipală, dar se întâlnesc și cu scriitorii contemporani, Valeriu Butulescu urmând să îi învețe câte ceva din lumea celor ce scriu cărțile. S-au jucat, au alergat și continuă să fie atrași în diverse activități, la școală. Vorbim despre mai mulți copii ce vin la Școala Gimnazială I.G. Duca, acum, când deja au luat vacanța. Și au numit asta „Vacanță cu sens”. I-am găsit în ziua în care s-au deghizat în „Micii bucătari”.

„Noi am făcut sandvici, cu castraveți, roșii, salam. Am primit și alte ingrediente. Și este foarte bine la școală în vacanță. Am făcut muzică, sport, ore de știință și ne place”, a spus Alma, o fetiță ce petrece prima săptămână de vacanță, tot la școală, dar cu multe activități din care au de învățat.
Au fost și ore dedicate științei, cu experimente pe înțelesul celor mici și vizite la Biblioteca Municipală. Așa că acum, la pregătirea mesei, fiecare a aflat câte ceva, sau i-a învățat pe alții câte ceva. „Am făcut o salată cu mărar, ulei și multe altele. Eu știu demult să îmi fac mâncare acasă și acum am avut și prieteni care m-au ajutat”, a explicat un alt băiat.

E vacanță cu sens și sensul activităților este ca cei mici să deprindă cât mai multe abilități și să își petreacă timpul în aer liber, cât mai mult.
„Tuturor ne place să ne jucăm și să descoperim lucruri noi și, dacă tot nu prea avem timp atunci când e școală, ne mai întâlnim și în vacanță. Și astăzi, la atelierul de gătit. Am preparat gustări, am degustat, am mirosit și am făcut sandvișuri pe care le vor duce și părinților lor”, a spus Oana Belenyeși, profesor coordonator al activităților din „vacanța cu sens:”.
Cei mici vor merge la teatru și se vor întâlni cu tot felul de oameni de la care vor învăța, prin joacă, câte ceva. Activitățile au început în 22 iunie și se vor încheia în 3 iulie.
Diana Mitrache