Salvamont deschide punctul din Retezat

georgeresiga

 

Vremea e numai bună, temperaturile au crescut și, pe crestele munților pot fi observate locuri întinse, colorate în roz. Au înflorit bujorii de munte, iar zeci de oameni urcă acum în drumeții. Salvamontiștii spun că sunt la datorie.

„A început, din această săptămână, să crească afluența celor ce urcă pe munte. Chiar de sâmbătă, la peste 2000 de metri, vom ridica punctul de permanență Salvamont, care are deja o vechime de 48 de ani. Și la Straja suntem permanent la punctul de prim ajutor și afluența turistică a crescut. Avem și probleme, mai ales din cauza condițiilor meteo. Foarte multă lume a fost panicată, în ultimele două zile, mai ales, după ce au fost în drumeții cu copiii din tabere. Dar nu au fost cazuri grave”, a spus George Resiga, șeful Salvamont Straja.
Sunt și urși, iar acesta este un real pericol, la munte. Așa că salvamontiștii ne spun ce să facem, dacă tot urcăm în zona în care animalele trăiesc. „Îi sfătuim pe cei care campează în zona de munte înaltă să își îndepărteze mâncarea de corturi. Să o pună la o distanță de minim 50 de m, prin copaci, față de locul în care înnoptează. Iar în rest, aș zice că, în zona noastră, încă nu sunt obișnuiți cu oamenii așa că, odată ce simt apropierea omului, fug ei. Totuși, nu ar fi rău să aibă asupra lor un spray special, ca să îi îndepărteze”, mai spune George Resiga.
Diana Mitrache