Senatorul Cristian Resmeriță cere explicații privind oprirea producției la minele Lupeni și Lonea: „Nu putem pierde 800 de locuri de muncă”

cristiresmerita

Situația minelor Lupeni și Lonea a fost adusă în atenția viitorului ministru al Energiei, în cadrul audierilor pentru formarea noului Guvern. Senatorul de Hunedoara, Cristian Resmeriță, a solicitat explicații cu privire la decizia prin care activitatea celor două exploatări miniere ar urma să fie oprită începând cu data de 30 iunie.

Potrivit senatorului, Consiliul de Administrație al Complexului Energetic Valea Jiului (CEVJ) ar fi decis, în ședința din 18 iunie, obligarea conducerii companiei să oprească producția la minele Lupeni și Lonea. „ Să nu greșesc, mă uit pe un calendar, pe 18 iunie, joi, săptămâna trecută Consiliul de Administrație a CEVJ a obligat conducerea CVJ ca pe data de 30 iunie , de săptămâna viitoare să oprească producție la Lupeni și Lonea. Aș vrea să vă știu punctul de vedere. (…) Este foarte greu pentru mine, ca om din zonă, să accept astfel de lucruri. Cred că este foarte important să vedem ce vom face cu acei 800 de oameni, pentru că în momentul de față se dorește concedierea lor. Eu cred că este nevoie ca ei să fie transferați în alte sectoare ale complexului care funcționează. Este ilogic să pierdem 800 de locuri de muncă într-o zonă în care și așa sunt foarte puține oportunități”, a declarat senatorul Cristian Resmeriță.

La rândul său, Bogdan Ivan a precizat că nu avea cunoștință despre această decizie a CEVJ, însă a amintit că, în perioada în care a condus Ministerul Energiei, a fost implicat în renegocierea planului de restructurare al companiei. Potrivit acestuia, minele Lupeni și Lonea urmau să fie închise încă din decembrie 2025, iar aproximativ 800 de angajați ar fi trebuit disponibilizați. În urma negocierilor purtate cu instituții naționale și europene, termenul a fost prelungit, iar activitatea exploatărilor a continuat. „ Odată ce am predat mandatul la Ministerul Energiei vă spun că nu am mai urmărit pentru că mi-aș fi depășit atribuțiile ca și membru al Parlamentului României. Pot să vă spun ce am făcut cât eram acolo. Atât Lonea cât și Lupeniul erau programate conform planului de restructurare al CEVJ să fie închise și să vină cu concedieri, cu aproximativ 800 de persoane în luna decembrie 2025. În urma unei renegocieri care a implicat Consiliul Concurenței, Comisia Europeană, Digi Energi, am reușit în aceeași anvelopă bugetară să prelungim perioada de viață a acestor companii . Între timp am reușit să repornim și centrala pe cărbune de acolo și să creăm venituri suplimentare și negocieri avansate cu companii de stat dar și private din Ungaria și Polonia, care urmau să cumpere cărbune obținut în urma activității economice din Valea Jiului. Este o zonă care depinde de activitatea CEVJ și care dacă nu am fi purtat aceste digilențe la finalul anului trecut, contratimp, am avut doar 30 de zile pentru a schimba această decizie luată în 2023, sau 2024 la nivelul CEVJ. A fost o decizie a CEVJ, deja ar fi fost mai bine de o jumătate de an de când Lonea și Lupeni  ar fi fost închise și 800 de oameni ar fi fost afară. Așa că ceea ce pot să promit e că în perioada următoare am să continui ce am început și anume negocieri foarte clare cu cei din Polonia și cei din Ungaria pentru a avea o direcție, pentru a putea să vindem. Viziunea mea este foarte clară, nu vreau să închidem. Dacă România și-ar lua niște ținte extrem de agresive în materie de carbonizare în anul 2020, 2021 prin care nu mai putem să ardem cărbunele pe teritoriul țării noastre nu văd nicio interdicție în a diversifica activitatea și de a duce înspre exploatare a cărbunelui și vânzarea lui pe piață în regiune. Acea zonă din Vale depinde aproape exclusiv de funcționarea acestui Complex. Nu am mai interferat cu activitatea CEVJ în perioada în care nu am mai fost ministru, dar este o prioritate pentru mine Valea Jiului și județul Hunedoara. Dacă voi fi ales, una dintre prioritățile mele va fi identificarea unei soluții pentru continuarea activității și pentru protejarea locurilor de muncă”, a afirmat Bogdan Ivan.

În urma discuțiilor, senatorul Cristian Resmeriță a solicitat și o implicare mai activă a Sindicatului Muntele în gestionarea situației create, apreciind că organizația sindicală trebuie să joace un rol important în apărarea intereselor angajaților afectați de eventualele măsuri de restructurare.

Posibila oprire a producției la minele Lupeni și Lonea și soarta celor aproximativ 800 de angajați reprezintă una dintre cele mai importante teme pentru Valea Jiului, într-o regiune în care industria minieră continuă să aibă un rol esențial în economia locală.

NR: Bogdan Ivan a fost propunerea fostului premier desemnat Adrian Veștea pentru Ministerul Energiei.
Cabinetul Veștea a căzut la vot în Parlament, cu 189 de voturi.